DJI

DJI MİNİ 3 PRO İNCELEMESİ

DJI Küçük 3 Pro, Küçük serisi için önemli bir yükseltme ve şu anda satın alabileceğiniz en yeterli kompakt drone. Daha büyük sensörü, yerleşik pürüzlerden kaçınma ve akıllı uçuş modları ile daha büyük dronların performansını kompakt, kullanışlı bir pakette toplar; Küçük 3 Pro yeni başlayanlar için uygun olsa da, fiyat etiketi onu daha önemli ve ayrıcalıklı boyutlara taşıyor.

Artıları

 • Etkileyici düşük ışık performansı

 • Faydalı mahzurlardan kaçınma

 • Kullanışlı otomatik uçuş modları

Eksileri

 • Önceki Küçük modellerden daha pahalı

Küçük ve hafif DJI Küçük 3 Pro, DJI’nin tanınan Küçük drone serisini yeni tepelere taşıyor. Özgün DJI Mavic Küçük 2019’da geldi ve 2020’de başka iyileştirmelerin yanı sıra görüntü çözünürlüğünü 2,7K’dan 4K’ya yükselten Küçük 2 izledi; Lakin 250g altı Küçük serisine sahiden ‘vay’ faktörünü getiren Küçük Pro 3’tür.

Küçük 3 Pro’nun en etkileyici yanı, DJI’nin böylesine küçük bir drone’un içine üç taraflı bir manilerden kaçınma sistemini dahil etmeyi başarmış olmasıdır – lakin bu, evvelki modele nazaran tek uygunlaştırma olmaktan çok uzaktır.

Yeni drone’nun sensörü daha büyük – artık 1/1.3-inç CMOS çip lensinin azamî diyafram açıklığı parlak bir f/1.7’ye yükseltildi; görüntü yetenekleri büyük ölçüde geliştirildi ve kamera 90 derece döndürülebilir, bu da hem yatay hem de dikey formatta fotoğraf ve görüntü çekmenizi sağlar.

Yerde duran DJI Mini 3 Pro drone

İyileştirmelerin listesi uzayıp gidiyor ve bu gıpta edilen ‘Pro’ lakabını haklı çıkarıyor. Özetle, Küçük 3 Pro ile elde edeceğiniz şey, DJI Mavic Air 2 üzere daha yüksek özellikli dronların özelliklerinin ve yeteneklerinin birçoğunun kıymetli ölçüde 250 gramın altındaki yük kategorisinde kalan bir makinede olduğudur, bu da o denli olmadığı manasına gelir.

Bu beğenilen geldiniz yeni özellikleri, bu drone’nun üç kitinin en pahalısında yer alan yeni DJI aygıtı ile birlikte Küçük 3 Pro’yu hava yaratıcıları için bir teklif hazırlayın. Tekrar de de büyük küçük’ün, DJI Küçük 2 fiyatındaki büyük görünüyor.

Tüm yeni özellikleri göz önünde bulundurduğunuzda bu beklenebilir, fakat bir vakitler yeni başlayanlara hitap edecek kadar uygun fiyatlı olan bir drone artık daha yakın fiyatlandırılıyor.

DJI Küçük 3 Pro çıkış tarihi ve fiyatı

 • 669 $ / 639 £ / 989 AU $’dan bugün satın alınabilir.
 • Biri yeni RC Kontrolörlü olmak üzere üç kit seçeneği mevcuttur
 • Fly More Bundle, ekstra aksesuarlarla da mevcuttur.

Yerde duran DJI Mini 3 Pro drone

Tüm kitlerde bir Akıllı Uçuş Bataryası, iki ekip pervane, bir tornavida, bir gimbal muhafazası ve şarj ve bilgi transferi için bir USB-C kablosu bulunur. Standart kit, denetleyiciyi akıllı telefonunuza bağlamak için kablolarla birlikte gelir, fakat bunlar doğal olarak öbür iki pakete dahil değildir.

Her vakit olduğu üzere, bir Fly More Kiti mevcuttur ve birlikte verilen aksesuarların başka fiyatlarıyla karşılaştırıldığında paranızın tam karşılığını sunar. Buna iki Akıllı Uçuş Pili, üç pilli bir Şarj Merkezi, iki set pervane ve bir Omuz Çantası dahildir. More Kit’in fiyatı 189 $ / 159 £ / 259 AU $’dır ve ek aksesuarlar ayrıyeten satın alınabilir.

ABD ve Avustralya’da ayrıyeten 249 $ / 359 AU $’dan bir DJI Küçük 3 Pro Fly More Kit Plus satın alınabilir; bu, 47 dakikalık daha uzun bir uçuş müddeti için Intelligent Flight Battery Plus’ı içerir.

DJI Küçük 3 Pro: Tasarım ve kontrolör

 • En değerli pakette bulunan yeni DJI RC Akıllı Denetim Cihazı
 • Tanıdık Mavic katlanır tasarım
 • Manzara ve portre formatında çekimler sunar

Katlanır tasarımı ve açık gri kaplamasıyla Küçük 3 Pro, DJI Mavic ailesinin imzasını taşıyor. Ancak DJI Küçük 2, öteki Mavic modelleri üzere şık, Lamborghini Countach-esque çizgilerine sahipken, Küçük 3 Pro katiyetle daha yuvarlak.

Engel sensörlerinin ve yuvarlatılmış gimbal yuvalarının dahil edilmesi, bu daha kıvrımlı görünüme daha fazla katkıda bulunurken, ek tasarım iyileştirmeleri, daha aerodinamik hale getirilmiş pervane kollarını ve uçuş müddetlerini artırmaya yardımcı olmak için Küçük 2 tarafından kullanılanlardan daha büyük pervaneleri içerir.

Yerde duran DJI Mini 3 Pro drone

Yerde duran DJI Mini 3 Pro drone

Yerde duran DJI Mini 3 Pro drone

Gimbal, kamerayı ve daha büyük 1/1.3 inç sensörünü desteklemeye yardımcı olan, gövdenin her iki tarafındaki drone’a takılır. Kolaylıkla, bu kamera hem portre hem de yatay formatta fotoğraf ve görüntü çekmek için 90 derece döndürebilir. TikTok ve Instagram Stories’in popülaritesi sayesinde elbet toplumsal medya içeriği oluşturmaya dahil edilmiş bir özellik, lakin her cinsten fotoğrafçı için son derece kullanışlı bir özellik.

DJI KÜÇÜK 3 PRO’NUN TEMEL ÖZELLİKLERİ

Sensör: 12.1MP 1/1.3in CMOS
Video/maks kare suratı: 4K/60p, 2.7K/60p, 1080/120p
Maks bit suratı: 150Mbps
Stabilizasyon: 3 eksenli yalpalama
İletim: Ocusync 3
Maks yük mühleti: 34 dakika : 249 gr
Boyutlar (katlanmış): 145 x 90 x 62 mm
Boyutlar (katlanmamış): 171 x 245 x 62 mm

Kontrolörler açısından standart kit , Mavic 3, Air 2S ve Küçük 2 ile aldığınız birebir kontrolör olan DJI RC-N1 ile birlikte gelir. RC-N1’deki kıymetli lakin daha değerli bir yükseltme, bu inceleme için kullandığımız yeni DJI RC Akıllı Denetim Aygıtıdır.

700 nit parlaklığa sahip geniş, net 5,5 inç dokunmatik ekran sunar ve 390 g ağırlığındadır. Bu, bir RC-N1 Denetim Aygıtı ve bir akıllı telefonun kombinasyonundan sırf yaklaşık 5 g daha fazladır ve uçmaya başlamak için sırf parmak uçlarını vidalamanız gerektiğinden daha süratli bir heyetim sunar.

DJI Küçük 3 Pro: Özellikler ve uçuş

 • Üç istikametli mani algılama
 • Konu izleme yetkileri
 • Mini 2’den artırılmış pil ömrü

Uçuş kelam konusu olduğunda, Küçük 3 Pro, birden fazla tüketici ve üretici modelinde bir DJI temeli olan Cine, Olağan ve Sport olmak üzere üç mod sunar.

Maksimum 13.4mph sürat sunan Cine, daha akıcı sinematik görüntü çekimi için daha az hassas denetimlerle daha yavaş bir uçuş suratı sağlar. 22,3mph azamî sürate sahip Olağan mod, en yaygın kullanılan moddur, Sport ise en süratli moddur ve drone, çarpışmadan kaçınma kapalı olmasına karşın 35.7mph’ye ulaşabilir.

Küçük boyutuna ve hafif yapısına karşın Küçük 3 Pro, 24mph’nin çabucak altında bir rüzgar suratı direncine sahiptir ve bilhassa daha güçlü Sport modunda uçarken bu şartlarda epeyce uygun performans gösterir. Genel olarak, denetimlerin hassas olduğunu ve drone ile kontrolör ortasındaki kontağın sağlam olduğunu gördük.

Mevcut bir serideki her yeni DJI drone ile pil ve uçuş performansında bir gelişme var üzere görünüyor ve Küçük 3 Pro da bir istisna değil. Yeni 2,453mAh Akıllı Uçuş Bataryası yalnızca 80.5g tartısında ve 34 dakikaya kadar uçuş müddeti sağladığı sav ediliyor.

Yerde duran DJI Mini 3 Pro drone

Yerde duran DJI Mini 3 Pro drone

Yerde duran DJI Mini 3 Pro drone

Mini 3 Pro için 3.850 mAh Akıllı Akıllı Uçuş Bataryası da mevcuttur. Bu, resmi uçuş müddetini 47 dakikaya çıkarır, lakin Küçük 3 Pro’nun tartısını 250g’nin üzerine çıkararak birçok bölgede bir sonraki tartı kategorisine taşır.

En kıymetli uygunlaştırma alanı, geniş açılı ileri geri ve aşağı bakan sensörler kullanan üç taraflı pürüzlerden kaçınmanın eklenmesi olmalıdır. Bu, Advanced Pilot Assistance Systems 4.0 (APAS 4.0) ile birlikte, gerektiğinde kapatılabilen mahzurlardan kaçınmayı sağlar. Ayrıca drone’u durduracak yahut tespit edildiğinde bir pürüzün etrafından bağımsız olarak uçacak biçimde ayarlayabilirsiniz. Bu, Küçük serisi için büyük bir sıçrama ve birtakım kullanışlı otonom özelliklerin kapısını açıyor.

QuickShot’lar, çarçabuk dinamik görüntü çekmenizi sağlayan otomatik uçuş sistemleridir ve Küçük 3 Pro’da artık birinci sefer bir Küçük serisi drone’da mevcutturlar. Daha da düzgünü, artık size hareketli objeleri takip etme, statik objelerin etrafında otonom olarak uçma yahut drone’u manuel olarak uçururken bir objeyi çerçevede tutma seçenekleri sunan FocusTrack Suite sayesinde husus takibi de var. Bu modların tümü düzgün çalışır ve çok beğenilen karşılanan eklemelerdir.

DJI Küçük 3 Pro: İmaj ve görüntü kalitesi

 • 1/1,3 inç sensör Küçük 2’lerden daha büyük
 • 12.1MP ve 48MP ham ve JPEG seçenekleri
 • 4K/60p’ye kadar görüntü çeker

48 MP fotoğraf çekebilen yeni 12.1 MP 1/1.3 inç sensör sayesinde, bu türlü küçük ve hafif bir drone için imaj kalitesi inanılmaz derecede düzgün. Fotoğraf çekerken, birden fazla tüketici uçağı için tipik olan, çerçevenin kenarlarına hakikat küçük bir netlik kaybı var ve yanal renk sapmaları yüksek kontrastlı obje kenarları boyunca görülebilir, lakin bu değerli bir sorun değil.

Bir drone ile fotoğraflanan bir dağ manzarası

Bir drone ile fotoğraflanan bir dağ manzarası

Bir drone ile fotoğraflanan bir dağ manzarası

Bir drone ile fotoğraflanan bir dağ manzarası

Bir drone ile fotoğraflanan bir dağ manzarası

Bir drone ile fotoğraflanan bir dağ manzarası

Bir drone ile fotoğraflanan bir dağ manzarası

Bir drone ile fotoğraflanan bir dağ manzarası

Mini 3 Pro’nun ISO kullanımı elbet eksiksiz.

ISO 100’ün üzerindeki ayarların hiçbirinde, azamî ISO 6400’e kadar, ham evraklarda neredeyse hiç ek parazit görülmez. Doğal renk üretimi de korunur, bu da rastgele bir ISO ayarında itimatla çekim yapabileceğiniz manasına gelir. Mini 3 Pro’nun kamerası, çift lokal ISO yakalama teknolojisini kullanıyor ve bu hareket katiyen işe yaradı. Bu ISO sürece, süratli f/1.7 diyafram ile birleştiğinde Küçük 3 Pro, düşük ışıkta bir güç merkezidir.

Bir drone ile fotoğraflanan bir dağ manzarası

Bir drone ile fotoğraflanan bir dağ manzarası

Bir drone ile fotoğraflanan bir dağ manzarası

Fotoğraf modunda, ham evrakları ve JPEG’leri iki çözünürlükte yakalayabilirsiniz. Mini 3’ün 50 MP çözünürlüğe sahip olduğu duyurulsa da, ‘standart’ ham evraklar 12.1 MP’dir. Daha büyük evraklar elde etmek için evrakları bu çözünürlükte yakalayan 48MP modunda çekim yapmanız gerekir. Bununla birlikte, standart 12.1MP evraklarla karşılaştırıldığında, 48MP modunda çekilen imajlar daha az keskin görünür, lakin bu bir yanılsama olabilir, zira detaylar daha küçük manzaralarda doğal olarak daha keskin görünür.

48MP çekim, kuşkusuz, kameranın imkanlarını genişleten güzel bir özelliktir, lakin bu modda çekim yaparken AEB (Otomatik Poz Basamaklama), Seri Çekim yahut Vakitli Çekim modunu kullanamazsınız. Bunları kullandığınızda, çözünürlük standart 12.1MP’ye ayarlanır, lakin gerekirse bu ham belgelerin boyutunu artırmak için Adobe’nin Lightroom’daki Muhteşem Çözünürlüğünü ve Adobe Camera Raw’u kullanabilirsiniz.

Genel olarak, Küçük 3 Pro tarafından çekilen görüntü eksiksiz. Testlerimiz için çekilen görüntüler, o sırada mevcut olmadığı için ND (nötr yoğunluk) filtreleri olmadan çekildi. Bu, süratli f/1.7 sabit diyafram açıklığına karşı pozlamayı dengelemek için gereken yüksek deklanşör suratları nedeniyle 4K çekimin biraz dalgalı olduğu manasına gelir.

Bununla birlikte, çerçeve boyunca detay ve netlik, görüntü çekerken harikadır ve ND filtrelerinin kullanımı, çekilen görüntünün kare suratı için optimum deklanşör suratında çekildiğinde akıcı çekimler üretecektir. Bir ND filtre seti, DJI’den başka olarak mevcuttur ve görüntü çekmeyi düşünüyorsanız bu, satın almanız gereken kıymetli bir şeydir.

Video üç çözünürlükte yakalanabilir; 4K (60p’ye kadar), 2,7K (60p’ye kadar) ve 120p’ye kadar FHD. İkincisi, 120 fps’de çekildiğinde ağır çekim görüntü sağlar. Azamî görüntü bit suratı 150 Mbps’dir ve Olağan ve D-Cinelike renk profilleri ile Küçük 3 Pro hem amatör hem de profesyonel görüntü çekimi için uygundur. Ayrıyeten 4K çözünürlükte 2x yakınlaştırma, 2.7K’da 3x yakınlaştırma ve FHD’de 4x yakınlaştırma sağlayan bir dijital yakınlaştırma seçeneği de bulunmaktadır. FHD sonuçta 2x hayvanat bahçesine kadar en âlâ sonuçları vermesine karşın, kalite kaybı nedeniyle bu dikkatli kullanılmalıdır.

OYUNCAKHOBİ MAĞAZAMIZI İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

Başa dön tuşu